28 czerwca 2021

Wycieczka „Szlakiem Piastowskim”

22 czerwca uczniowie klas I – III pojechali na wycieczkę „Szlakiem Piastowskim”. Wcześnie rano zebraliśmy się przed szkołą, zabierając zapasy wody, jedzenia, a przede wszystkim zapasy dobrych humorów! Wycieczkę rozpoczęliśmy od przejazdu autokarem do pierwszej stolicy Polski, gdzie spotkaliśmy się z przewodniczką i rozpoczęliśmy zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. Wysłuchaliśmy historii dotyczącej katedry, zobaczyliśmy Drzwi Gnieźnieńskie ozdobione płaskorzeźbami, przedstawiającymi życie i śmierć św. Wojciecha, barokową konfesję św. Wojciecha oraz trumnę z relikwiami świętego. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia, wybraliśmy się do Wenecji, by odwiedzić Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Następnie wybraliśmy się na obiad, żeby nabrać siły na zwiedzanie prehistorycznej osady w Biskupinie. Przez kolejne dwie godziny zwiedzaliśmy kolejne stanowiska archeologiczne i dowiadywaliśmy się faktów z życia mieszkańców osady. Nie zabrakło też czasu na pamiątki, wśród których można było znaleźć, m. in. łuki, tarcze i narzędzia jakimi posługiwano się w czasach osady. Po zwiedzaniu poszliśmy na lody i uciekliśmy przed deszczem do autokaru. Ale to jeszcze nie był koniec atrakcji! Ostatnią atrakcją był rejs statkiem… Udaliśmy się więc do Kórnika, gdzie przepłynęliśmy statkiem po Jeziorze Kórnickim. Zmęczeni i szczęśliwi wróciliśmy do domu.
Karolina Starowicz
Helena Łaniecka – Peda