28 września 2023

Międzyszkolna wycieczka do Pobiedzisk

Międzyszkolna wycieczka do Pobiedzisk

Polska jest piękna i posiada wspaniałą historię. Wiedzą o tym uczniowie z Lubinia i z Żytowiecka, którzy w okresie trwającej od 25 lat przyjaźni, wspólnie przemierzają Polskę podczas międzyszkolnych wycieczek, poznając dziedzictwo wielu pokoleń.

W minionym ćwierćwieczu podopieczni p. Marty Bzymek i p. Krzysztofa Blandziego poznawali razem m.in. osobliwości Zielonej Góry, Częstochowy, Kłodzka, Książa, Barda, Międzyrzecza, Lichenia i Lusowa.

28 września 2023r. uczniowie klasy VII ze szkoły w Lubiniu zostali zaproszeni na wspólną wycieczkę z siódmoklasistami z Żytowiecka do Pobiedzisk. Tam obejrzeli z panią przewodnik Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Dużo emocji dostarczyło odkopywanie z piasku, za pomocą łopatek i pędzli, miniatury grodu piastowskiego.

Kolejnym punktem wycieczki był Gród Pobiedziska- replika grodu z okresu początków państwa polskiego. Siódmoklasiści obejrzeli wystawę wczesnośredniowiecznych machin oblężniczych w naturalnej skali. Chętni uczniowie mogli stoczyć walki na drewniane miecze, strzelać z łuku oraz doskonalić umiejętność rzutów z kuszy wołowej i gigantycznego trebusza.

W drodze powrotnej nie zabrakło oczywiście wizyty w śremskiej restauracji McDonalds.

Bardzo dziękujemy naszym wieloletnim przyjaciołom z Żytowiecka, na czele z panią Magdaleną Blandzi oraz panem Krzysztofem Blandzi, za wspaniałą wycieczkę. W podziękowaniu za zaproszenie na wyjazd, uczniowie ze szkoły w Lubiniu podarowali kolegom z Żytowiecka smycze z wydrukowanym napisem, upamiętniającym 25-lecie przyjaźni międzyszkolnej, a dyrektorom obu placówek oraz Państwu Blandzim podarowali dodatkowo pamiątkowy kubek.

Marta Bzymek