13 czerwca 2018

Konferencja nt lubinskiego ksztanowca

KASZTANOWIEC BENEDYKT-JAK CHRONIĆ, ABY NIE SZKODZIĆ

25 maja 2018r. troje uczniów z klasy VII pod opieką Pani Teresy Radoły udało się na Konferencję Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, która odbyła się w Opactwie Benedyktynów w Lubiniu. Spotkanie to dotyczyło Kasztanowca Benedykta, który znajduje się przy Klasztorze. Konferencja nosiła tytuł: ,,Jak chronić, aby nie szkodzić”, czyli jak chronić ludzi a nie zaszkodzić kasztanowcowi. Wynika to z faktu, że ,,Benedykt” jest wieloletnim drzewem, dlatego jego gałęzie mogą się łamać, jednocześnie zagrażając bezpieczeństwu ludzi.

Na początku brat Paweł wygłosił kilka zdań o znanym kasztanowcu. Dowiedzieliśmy się, że jest on nazwany Pomnikiem Historii, ponieważ ma ponad 250 lat. Poza tym rozłożystość jego korony wynosi około 25 metrów. Jest to największa rozpiętość korony kasztanowca w Polsce. Jego wysokość to około 25 metrów a obwód 4 lub 5 metrów.

Następnie wysłuchaliśmy wypowiedzi prelegentów między innymi o ryzyku wypadku powodowanego przez ,,Benedykta” i sposobach zwiększania bezpieczeństwa w jego otoczeniu. Zastanawiano się, czy przyciąć jego korony, czy też zastosować dodatkowe podpory lub zwiększyć obszar jego ogrodzenia. Na koniec poczęstowano nas pysznym obiadem.

Konferencja była bardzo ciekawa. Mogliśmy dowiedzieć się wielu informacji na temat znanego Pomnika Historii oraz metodach wspierania wieloletnich drzew.

Marta Kostrzewska