11 czerwca 2022

"Wyruszamy w Kosmos"

'Wyruszamy w Kosmos'

Multimedia stają się dziś codziennością w szkołach. Wprowadzanie ich do placówek, zależne jest jednak od warunków finansowych oraz stopnia świadomości nauczycieli odnośnie potrzeby posiadania tego typu sprzętu w edukacji. W roku szkolnym 2020/2021 klasa III wzięła udział w podprojekcie „Uczniowskie Laboratorium Informatyczne” w ramach projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolska @2020”. Nasza szkoła otrzymała dostęp do sieci internetowej oraz sprzęt: laptopa, tablety, roboty, Lego WeDo 2.0, maty edukacyjne, materiały do kodowania oraz materiały papiernicze. Otrzymany sprzęt to jedna z wielu zalet brania udziału w projekcie. Uczestnicy projektu wzmocnili umiejętności samodzielnego myślenia, rozwinęli swoją ciekawość, podnieśli kompetencje w zakresie programowania, robotyki, obsługi tabletów, podstawowych programów komputerowych czy kodowania, a także rozwinęli kompetencje społeczne, integrując się z grupą.

Realizację projektu uczniowie rozpoczęli od zapoznania się z programem projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 202@” oraz podprojektu „Wyruszamy w kosmos”. Na każdych zajęciach korzystali z udostępnionego przez ODN sprzętu. W ramach projektu „Wyruszamy w kosmos” uczniowie stworzyli grupę, kodeks oraz zapoznali się z otrzymanym sprzętem, a także zainstalowali potrzebne aplikacje na tabletach. W związku z tematem podprojektu, dzieci utworzyły trasę dla Ozobota, którego ruch wskazywał kolejność planet. Kolejno omówiono jedyną naturalną satelitę Ziemi, czyli Księżyc. Zadaniem dzieci było odszukanie informacji o Księżycu w książkach oraz Internecie. Wspólnie nagrany został film, ukazujący ruch Księżyca (Ozobota) wokół Ziemi. Dzieci nauczyły się programować Photona. Robot zaprogramowany został tak, aby przedstawił wszystkie następstwa ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi – poruszał się od punktu do punktu, przedstawiając kolejne informacje, które odczytywały dzieci, a efektem był nagrany film. Uczniowie obejrzeli również dokument na temat podróżowania w kosmos. Następnie odszukali zdjęcia, przedstawiające pojazdy kosmiczne. W grupach 2-3 osobowych lub indywidualnie stworzyli własne pojazdy kosmiczne, które zostały wystawione na korytarzu szkolnym. Zakończeniem naszego podprojektu „Wyruszamy w Kosmos” było nagranie filmu z wyprawy na Marsa. Uczniowie zaprojektowali planetę na arkuszu papieru oraz odtworzyli scenkę, niczym prawdziwi astronauci! Następnie stworzyli prezentację w programie Genially, która jest zwieńczeniem projektu.

https://view.genial.ly/628a3c031757040018a1e983/presentation-wyruszamy-w-kosmos

Poza podprojektem poruszane były tematy związane z Internetem oraz bezpieczeństwem w sieci, odbywały się zajęcia kodowania oraz programowania z użyciem Photona, Ozobotów czy Lego WeDo 2.0. Dzieci zostały zapoznane z aplikacją Quiver, dzięki której poznały kolorowanki 3D oraz aplikacją Google Maps, dzięki której uczyły się nawigacji oraz oglądały różne miejsca na świecie. Nauczyły się, jak w sposób kreatywny oraz efektywny wykorzystać tablet do nauki edukacji wczesnoszkolnej czy języka angielskiego.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach i na każdy otrzymany sprzęt patrzyli z zaciekawieniem. Poza tym temat Kosmosu jest dla nich interesujący i wzbudza ich motywację do zdobywania szerszej wiedzy. Widać, że pokochały nowoczesną technologię! Zapraszamy do zapoznania się ze stworzoną prezentacją oraz obejrzenia fotorelacji.

Karolina Starowicz