15 grudnia 2021

Lekcja historii w terenie

Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w ostatnim czasie w nietypowej lekcji historii.

Pierwszym punktem wyjścia poza teren szkoły było poznanie miejsca, o którym jest wzmianka w legendach związanych z Lubiniem, a ściślej z terenem przyklasztornym i okazałym kasztanowcem. Jednak głównym celem lekcji było odwiedzenie miejsc pamięci najbliższej Małej Ojczyzny, znajdujące się na parafialnym cmentarzu. Wspominając okoliczności śmierci bohaterskich przodków, uczniowie zapalili znicze i wsparli dusze modlitwą. Ze szczególną uwagą prześledzili nazwiska powstańców wielkopolskich i dowiedzieli się podstawowych wiadomości o tym jedynym w historii Polski zwycięskim powstaniu, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, a w 2021 roku doczekało się upamiętnienia w formie święta państwowego.

Uczniowie oddali też cześć poległym podczas I i II wojny światowej żołnierzom oraz tym, którzy zakatowani zostali przez Urząd Bezpieczeństwa w latach 50. XX wieku. Niemałe zdziwienie wzbudził grób symboliczny gen. brygady- ś.p. Mieczysława Bukowieckiego i jego żony-Aleksandry, którzy również walczyli podczas powstania wielkopolskiego. Pamiętajmy o naszych poległych bohaterach każdego 27 grudnia, wywieszając flagę przed domem czy zapalając znicz przy pamiątkowej tablicy, przytwierdzonej do kaplicy cmentarnej.

M.Bzymek